Samochody Dostawcze Mercedes-Benz partnerem Fundacji GOPR

2017-02-20

Warszawa. Mercedes-Benz pogłębia swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo w górach. Samochody Dostawcze Mercedes-Benz rozpoczęły współpracę z Fundacją GOPR – organizacją, której głównym celem jest propagowanie bezpieczeństwa w górach oraz na zorganizowanych terenach narciarskich.

Ambitne plany rozwoju działalności Fundacji GOPR wymagały wsparcia, związanego z potrzebą zapewnienia pełnej mobilności ratowników GOPR, którzy prowadzić będą całoroczną, ogólnopolską edukację na rzecz bezpieczeństwa w górach. Współpraca, nawiązana za pośrednictwem Naczelnika GOPR Jacka Dębickiego oraz dokonany przez Mercedes-Benz trafny dobór środka transportu sprawił, że idea stworzenia Mobilnego Centrum Edukacyjnego Fundacji GOPR stała się faktem. Użyczony Mercedes-Benz Vito Tourer 4x4, to pojazd, który zapewni sprawny i bezpieczny transport grupy ratowników oraz wymaganego sprzętu edukacyjnego, docierając nie tylko do miast, ale również do wymagających użycia napędu 4x4 oddalonych od cywilizacji miejsc, w których prowadzone będą górskie imprezy plenerowe – mówi Marcin Kądziołka, Prezes Fundacji GOPR.

Wsparcie dla rozwoju ratownictwa górskiego w Polsce

Powołana z dniem 18. marca 2016 roku Fundacja GOPR utworzona została na rzecz wspierania i rozwoju Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, od dziesięcioleci niosącego pomoc w górach osobom jej potrzebującym. Powstała również w odpowiedzi na bezpośrednie potrzeby, związane z koniecznością zintensyfikowania działań prewencyjnych, opartych na budowaniu świadomości społecznej, jak również rozwoju edukacji w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia i życia w górach oraz na zorganizowanych terenach narciarskich.

Świadomość, wiedza i umiejętności – to trzy podstawowe filary zwiększające bezpieczeństwo w górach. Na ich podstawie Fundacja prowadzić będzie aktywną edukację górską, ukierunkowaną na dzieci, młodzież oraz amatorów różnego rodzaju górskich aktywności, pod marką AKADEMII GOPR.

Niezawodny partner w trudnych warunkach – Mercedes-Benz Vito z napędem na cztery koła.

Skuteczna realizacja zadań Fundacji GOPR wymaga mobilności. Tu z pomocą przychodzi Mercedes-Benz Vito.

Vito ustanawia wzorce wśród średniej wielkości pojazdów dostawczych. Jego różnorodność i wszechstronność sprawiają, że to prawdziwy specjalista w segmencie. Dlatego jesteśmy przekonani, że będzie najlepszym wsparciem dla działalności Fundacji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i przyczyni się do sukcesu jej działalności i tym samym wzrostu poziomi bezpieczeństwa nas wszystkich, poruszających się po górach. – mówi Adam Dutkowski. 

Fundacja będzie użytkować Mercedesa Vito 116 CDI Tourer, w najwyższej wersji wyposażenia SELECT. Samochód ten, by sprostać górskim warunkom, wyposażony został w mocny i ekonomiczny silnik wysokoprężny o mocy 163 koni mechanicznych i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 380Nm, połączony z siedmiobiegową, automatyczną skrzynią biegów

7G-TRONIC PLUS i napędem 4x4 4MATIC z asystentem zjazdu Downhill Speed Regulation i elektronicznym systemem trakcji 4ETS. Zapewnia on komfortowe warunki podróży nawet dla ośmiu osób, do dla których wygody oddano między innymi dwustrefową klimatyzację THERMOTRONIC, uchylne okna tylne i drzwi przesuwne po obu stronach, a także komfortowe fotele przednie i kanapy 3-osobowe w części pasażerskiej. By podróż przebiegła bezpiecznie, kierowcę wspomaga wiele systemów asystujących i wspomagających – m.in. Asystent utrzymania pasa ruchu, Asystent bocznego wiatru, Asystent martwego punktu, Asystent parkowania z przednimi oraz tylnymi czujnikami i kamerą cofania oraz inteligentny system oświetlenia ILS LED. Specyfikacja obejmuje również ogrzewanie postojowe, czujniki deszczu i światła oraz system prewencyjnej ochrony pasażerów PRE-SAFE®

Mobilne Centrum Edukacyjne Fundacji GOPR

Potrzeba szerokiego promowania bezpiecznych zachowań w górach celem ograniczenia stale rosnącej liczby wypadków stała się podstawą do stworzenia idei mobilnego zespołu Ratowników GOPR, prowadzących szeroko pojętą działalność w obszarze profilaktyki górskiej. Narzędziem umożliwiającym realizację pomysłu miał być pojazd kompleksowo wyposażony w sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności edukacyjnej. Jednocześnie, auto to miało stanowić bazę, w oparciu o którą realizowane będą akcje edukacyjne obejmujące tematykę związaną z prawidłowym przygotowaniem, rozpoznaniem zagrożeń oraz umiejętnością udzielania pierwszej pomocy w górach.

Z tej idei powstało Mobilne Centrum Edukacyjne Fundacji GOPR, którego nadrzędną misją, jest dotarcie do szerokiego grona amatorów górskich aktywności z programem edukacyjnym promującym bezpieczne poruszanie się w górach oraz na stokach narciarskich. Dzięki współpracy między Mercedes-Benz oraz Fundacją GOPR, działalność Mobilnego Centrum Edukacyjnego prowadzona będzie w oparciu o doskonale przygotowanego do tego celu Mercedes-Benz Vito Tourer 4x4, który zapewni nie tylko przewóz sprzętu, lecz przede wszystkim służyć będzie jako zaplecze akcji prowadzonych na rzecz bezpieczeństwa.

Samochód będzie można spotkać w podczas akcji,eventów oraz imprez na terenie całego kraju, m.in. przy stokach narciarskich, galeriach handlowych, deptakach, a nawet przy schroniskach, w których organizowane będą znaczące imprezy górskie.

Jestem przekonany, że taka właśnie bezpośrednia i aktywna forma przekazywania treści wzbudzi zainteresowanie oraz uzyska sympatię rzeszy turystów, którzy będą mieli z nami – ratownikami GOPR bezpośredni kontakt w ramach Mobilnego Centrum Edukacyjnego Fundacji GOPR. Naszą misją jest w tym przypadku budowanie świadomości istnienia zagrożeń oraz umiejętności minimalizowania skutków ich wystąpienia. Ogromnie się cieszę i jestem jednocześnie niezwykle dumny, że u swego boku podczas wyruszania w drogę ku tak ważnej dla nas misji, mamy godnego zaufania oraz niezawodnego Partnera, jakim jest Mercedes–Benz – podkreśla Marcin Kądziołka, Prezes Fundacji GOPR.