XXII OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY W RATOWNICTWIE GÓRSKIM

2016-09-07

W miniony weekend po raz dwudziesty drugi Grupa Wałbrzysko –Kłodzka wraz z Zarządem Głównym GOPR była organizatorem Ogólnopolskich Zawodów w Ratownictwie Górskim w Karłowie w ramach obchodów 40 lecia powstania Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR. Na starcie stanęło 26 zespołów – reprezentujących wszystkie Grupy regionalne GOPR, Hosrską Służbę, Bergwacht, Państwową Straż Pożarną, Ratowników Górniczych z CSRG w Bytomiu, Ratowników Górniczych z KGHM Polska Miedź S.A. oraz byłych funkcjonariuszy straży pozarnej. Łącznie w rywalizacji uczestniczyło 78 zawodników. Zawodnicy rywalizowali na trasie biegu terenowego i równocześnie wykonywali zadania z wykorzystaniem technik stosowanych
w ratownictwie górskim.

W kategorii zespołów służb ratownictwa górskiego z czasem 00:59:31 pierwsze miejsce zajęli reprezentanci Grupy Podhalańskiej GOPR w składzie: Łukasz Giemzik, Grzegorz Kwiatek, Kamil Zaród. Na drugim miejscu uplasował się zespół Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR w składzie: Arkady Dąbrowski, Patryk Czermak
i Sławek Parzonka a na trzecim zespół Grupy Bieszczadzkiej GOPR w składzie Tomasz Januszczak, Wojciech Pawul i Dominik Jagieła. Najlepsza wśród zespołów służb spoza ratownictwa górskiego była ekipa z PSP
z Gdańska w składzie: Tomasz Zwoliński, Artur Piechowski, Tomasz Rozgoński, która uzyskała jednocześnie najlepszy czas zawodów 00:56:11. Drugie miejsce zajął zespół PSP Wrocław w składzie: Miłosz Więcławski, Paweł Grądecki, Mateusz Suszyński. Na trzecim miejscu również uplasował się zespółPSP, tym razem
z Bydgoszczy w składzie: Łukasz Żurawski, Rafał Łącki, Michał Górka. W „lokalnej” kategorii zespołów Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR wygrał zespół w składzie: Łukasz Pokorski, Krystian Mokrycki, Radosław Sobczyk. Na drugim miejscu uplasował się zespół w składzie: Andrzej Kwiatkowski, Jan Rychlewski, Łukasz Trzaskowski. Trzecie miejsce zajął zespół w składzie: Jacek Koziarek, Michał Wójcik, Michał Koksa.

Piękna słoneczna pogoda, sprzyjająca pieszym wycieczkom sprawiła, że zawodników dopingowały nie tylko rodziny i znajomi, ale także tłumy turystów. Niezwykle widowiskowe zmagania z linami i sprzętem na tle skalnych ścian robiły widoczne wrażenie na wszystkich, którzy w sobotę spacerowali po korytarzach i tarasach Szczelińca Wielkiego. Rozgrywane już po raz 22 Zawody były świetną okazją nie tylko do sprawdzenia umiejętności ratowników w duchu sportowej rywalizacji, ale także do spotkania ludzi w różny sposób związanych z ratownictwem i górami.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w Zawodach, gratulujemy wyników oraz trzymamy kciuki
za przygotowania do następnych. Gościom oraz szacownym Sponsorom dziękujemy za przyjazd w piękne okolice Szczelińca Wielkiego.

Oficjalnymi sponsorami zawodów i fundatorami nagród byli: TATRA, PZU S.A., Operator Sieci PLUS, LG, TAURON Polska Energia, Mercedes-Benz, PKN ORLEN, Satel, Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutnicza KGHM Polska Miedź S.A., Mactronic Sp. z o.o., UMiG Radków, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Zarząd Główny GOPR.

Puchar dla najlepszego zespołu ratownictwa górskiego ufundowała Pani Ewa Mańkowska Wicemarszałek UMWD.

Raz jeszcze Wszystkim bardzo dziękujemy a szczególnie Sponsorom GOPR i Zawodów bez których zorganizowanie ich nie byłoby możliwe.

Wyniki zawodów znajdą Państwo w załączniku poniżej tekstu. Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć.

Mariusz Rzepecki – Naczelnik Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR.