XXV JUBILEUSZOWE OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY W RATOWNICTWIE GÓRSKIM

2019-09-26

W dniach 6 - 8 września 2019 r. w Karłowie w rejonie Szczelińca Wielkiego już po raz 25 odbyły się Jubileuszowe Zawody w Ratownictwie Górskim. Honorowy patronat nad zawodami objął Prezes Rady Ministrów Pan Mateusz Morawiecki. Tradycyjnie organizatorem zawodów był Zarząd Główny GOPR i Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR.

W uroczystym otwarciu zawodów udział wzięli: zaproszeni goście a wśród nich: Pan Michał Dworczyk – Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pani Małgorzata Jarosińska-Jedynak – Podsekretarz w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, ratownicy – zawodnicy z Polski i zagranicy, przedstawiciele Sponsorów i Partnerów GOPR. Jubileuszowe zawody otworzył nowy Prezes Zarządu Głównego GOPR Kol. Witold Tomaka. Honorowym gościem był były Naczelnik Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR, współorganizator 22 edycji zawodów – Kol. Zdzisław Wiatr. Start i meta, podobnie jak w zeszłym roku znajdowały się na „deptaku” prowadzącym na Szczeliniec Wielki, gdzie odbyła się większość konkurencji technicznych zawodów. Tylko pogoda nie dostosowała się do jubileuszowego charakteru zawodów, było zimno i deszczowo, czyli po ratowniczemu. Wystartowały 24 zespoły reprezentujące: Grupy Regionalne GOPR, Horską Służbę Orlickie Hory, Bergwacht Bad Schandau, Państwową Straż Pożarną, KGHM JRGH Lublin, SOP Warszawa. Pomimo nie najlepszej pogody zawodnicy osiągnęli bardzo dobre wyniki. Bardzo dobra organizacja, świetna jubileuszowa atmosfera pozwoliła na sympatyczną integrację uczestników, co oprócz sportowej rywalizacji jest najważniejszą częścią zawodów.

W kategorii zespołów Służb Ratownictwa Górskiego z najlepszym czasem 1:00:34 pierwsze miejsce zajęli reprezentanci Grupy Podhalańskiej GOPR w składzie: Kamil Zaród, Grzegorz Kwiatek, Łukasz Giemzik. Na drugim miejscu uplasował się zespół Grupy Bieszczadzkiej GOPR w składzie: Dominik Jagieła, Wojciech Pawul, Tomasz Januszczak, a na trzecim zespół Grupy Beskidzkiej GOPR w składzie: Grzegorz Gawłowski, Bartłomiej Skoczylas, Adam Tyszecki.

W kategorii zespołów spoza służb ratownictwa górskiego pierwsze miejsce zajęła ekipa KM PSP Wrocław w składzie: Paweł Grądecki, Bartłomiej Naściszewski, Wojciech Gaweł. Drugie miejsce zajęła ekipa KW PSP Gdańsk w składzie: Tomasz Zwoliński, Piotr Dembicki, Artur Piechowski, a trzecie ekipa KGHM JRGH Lublin w składzie: Tomasz Zawadzki, Adrian Szpilewski, Robert Walkowiak.

W kategorii zespołów Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR pierwsze miejsce zajął zespół w składzie: Arkady Dąbrowski, Patryk Czermak, Sławomir Parzonka. Drugie miejsce zajął zespół w składzie: Łukasz Pokorski, Krystian Mokrycki, Radosław Sobczyk, a trzecie zespół w składzie: Jacek Koziarek, Andrzej Wysota, Jan Puzanowski.

Puchar Naczelnika GOPR w klasyfikacji ogólnej z najlepszym czasem zawodów 59:01 h zdobyła ekipa KM PSP Wrocław.

Zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy, organizatorom dziękujemy za profesjonalne przygotowanie zawodów. Gościom dziękujemy za przyjazd i kibicowanie zawodnikom.