Komunikat o stanie zagrożenia lawinowego

Rejon

Babia Góra

Data i godzina ogłoszenia

2017-01-17 08:18:25

Ogłoszony stopień zagrożenia lawinowego

2. Umiarkowany

Zagrożenie lawinowe umiarkowane
(drugi stopień)

Tendencja
: Brak zmian
Brak zmian
Szczególnie niebezpieczna wystawa
Szczególnie niebezpieczna wystawa: Pn.-Pn.Wsch.-Wsch.
Pn.-Pn.Wsch.-Wsch.
Powód: Działalność wiatru

Opis panującej sytuacji

Zwiększone zagrożenie lawinowe występuje w miejscach odłożenia śniegu przez wiatr głównie we wklęsłych formacjach typu żleby, kociołki, miejsca pod przełamaniami. Ze względu na wiejący w ostatnim okresie silny południowy, południowo-zachodni wiatr, okresami zachodni wiatr zwiększonego zagrożenia w postaci uformowanych desek śnieżnych należy się spodziewać przede wszystkim na zboczach o wystawie północnej i północno-wschodniej. Należy zwrócić uwagę na mikrorzeźbę terenu. Ze względu na zmienną pracę wiatru warunki nieewidentne - obszarom z odłożonymi dużymi ilościami nawianego śniegu towarzyszą miejsca wywiane do starej pokrywy.  

W wyższych partiach Babiej Góry, w miejscach odkładania przez wiatr znacznie powyżej 100 cm pokrywy śnieżnej. Pokrywa śnieżna zbudowana ze śniegu pochodzącego ze starych opadów na której odłożony jest przewiany i świeży śnieg z ostatnich opadów i jest słabo z nim związany(CT5). W wielu miejscach śnieg transportowany wiatrem odkładany jest na lodoszreni. W starszej pokrywie kilka potencjalnie słabszych warstw zbudowanych ze śniegu o formach kanciastych, w nowej pokrywie uformowane przez wiatr deski śnieżne. 

Pokrywa nierównomierna będąca efektem wiejącego silnego wiatru ze zmiennych kierunków, w nielicznych miejscach stabilizowana przez nieprzykrytą roślinność. Większe ilości śniegu zgromadzone przy granicy lasu oraz miejscach odkładania śniegu przez wiatr.

Szlaki w części nieprzetarte, na grzbiecie w miejscach wywianych duże oblodzenie.

Warunki na Markowych Szczawinach (1180m npm): pokrywa śnieżna 99 cm, temperatura -10C, wiatr wschodni i północno-wschodni do 2m/s.

Opis ogłoszonego stopnia zagrożenia wg skali

Stabilność pokrywy śnieżnej

Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach na ogół jednak jest związana dobrze.

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny

Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym przede wszystkim na wskazanych stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Zalecenia dla ruchu osób poza zabezpieczonymi stefami

Częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach1, oraz na stokach średnio stromych1 szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.


Komunikat ważny do ogłoszenia następnego, szacunkowo nie dłużej niż 24h.

Odpowiedzialna Grupa GOPR

Grupa Beskidzka

Osoba odpowiedzialna

Kozina Tomasz


Ostatnie komunikaty

2. Umiarkowany

2017-01-12

2. Umiarkowany

2017-01-13

2. Umiarkowany

2017-01-14

2. Umiarkowany

2017-01-15

2. Umiarkowany

2017-01-16