2015-11-04
lipiec
TOPR rozpoczyna działalność ratowniczą w Tatrach. Naczelnikiem Straży Ratunkowej zostaje Mariusz Zaruski, z-cą Naczelnika Klemens Bachleda.
Wysokie c.k. Namiestnictwo reskryptem XIII 2135 nie zakazuje zawieszenia stowarzyszenia. Tą decyzją zatwierdzony zostaje statut TOPR.
11 grudnia
Pierwsze Walne Zgromadzenie członków TOPR, wybór zarządu TOPR. 11 członków składa ślubowanie wg roty ślubowania ułożonej przez M. Zaruskiego i składają podpisy w Księdze Ślubowań.
6 sierpnia
W czasie wyprawy ratunkowej na Małym Jaworowym zginął Klemens Bachleda.
8-13 kwietnia
M. Zaruski i Leon Loria uczestniczą w II Międzynarodowym Kongresie Ratownictwa i Zapobiegania Nieszczęśliwym Wypadkom w Wiedniu.
5 sierpnia
M. Zaruski przekazuje obowiązki Naczelnika Straży Ratunkowej TOPR Józefowi Oppenheimowi i wyrusza na I Wojnę Światową z 14. Kompanią Piechoty.
22 czerwca
Walne zgromadzenie członków TOPR uchwaliło wejście TOPR w skład Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
TOPR-PTT i Towarzystwo Krzewienia Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego powołują wspólną Komisję Porozumiewawczą i rozpoczynają zakładanie stacji ratunkowych w schroniskach PTT.
21-23 listopada
TKN i TOPR organizują w Zakopanem kurs ratownictwa górskiego dla gospodarzy schronisk również z terenów beskidów.
10-14 marca
W porozumieniu z Oddziałem PTT w Stanisławowie TOPR organizuje na Zaroślaku pod Howerką kurs ratownictwa górskiego, który prowadzi Józef Oppenheim, Stanisław Gąsienica z Lasa i dr. Stanisław Janicki. Powstaje Sekcja Ratownictwa PT - Czarnohorskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Stanisławowie.
30 listopad - 3 grudzień
W porozumieniu z Oddziałem PTT w Żywcu TOPR przeprowadza Kurs ratownictwa górskiego w Żywcu, który prowadzi Stanisław Motyka, delegowany przez TOPR, oraz dr. Feliks Jelonek, dr. Ustianowski, inż. Wiktor Fucik i higienistka F. Micherońska. Powstaje Sekcja Ratunkowa PTT - Babiogórskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Żywcu.
Przy Oddziale PTT w Szczawnicy powstaje Sekcja Ratunkowa PTT - Pienińskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
16 grudnia
Powstaje Zimowe Górskie Pogotowie TKN w Zawoi, kierownik Antoni Woliński - 14 członków.
20 grudnia
Powstaje Zimowe Górskie Pogotowie TKN w Ustroniu i Wiśle, Kierownik dr. Władysław Bruka - 18 członków.
20 grudnia
Powstaje Zimowe Górskie Pogotowie TKN w Krynicy, kierownik Andrzej Nowikow - 27 członków.
1 stycznia
Powstaje Zimowe Górskie Pogotowie TKN w Rabce, kierownik dr. Teodor Cybulski - 9 członków.
grudzieńPowstaje Zimowe Górskie Pogotowie TKN w Zakopanem (współtworzące TOPR), w Worochcie i Ustawsku. Pogotowia te posiadają stacje ratunkowe wyposażone w sprzęt ratowniczy w schroniskach górskich i wielu miejscowościach z ośrodkami narciarskimi.
Wybuch II Wojny Światowej przerywa działalność ratowniczą wszystkich organizacji.
Ratownicy tatrzańscy prowadzą swoją działalność pod narzuconą przez okupanta hitlerowskiego nazwą'Tatra-Bergwacht', przeprowadzają 55 wypraw, w tym 17 poszukiwawczych i 10 trudniejszych akcji ścianowych; w sezonie zimowym pełnią dyżury na Kasprowym Wierchu a od 1943 również na Gubałówce.
10-12 luty
Ratownicy TOPR przeprowadzają jedną z najtrudniejszych wypraw ratunkowych po rannych partyzantów znajdujących się w szałasie na stokach Salatyna poza linią frontu, na tereny zajęte przez hitlerowców.
28 kwietnia
Walne zgromadzenie członków TOPR wznawia działalność ratowniczą i wybiera zarząd TOPR, powierzając funkcję Naczelnika Józefowi Oppenheimowi.
28 stycznia
Józef Oppenheim został zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach.
6-10 listopada
W kursie ratownictwa górskiego TOPR w Zakopanem uczestnicy pięciu Kandydatów z Oddziału Bielskiego PTT celem objęcia ratownictwem terenów Beskidów.
Zarząd TOPR i PTTK podejmują działania zmierzające do utworzenia zorganizowanego ratownictwa górskiego w Beskidach i Sudetach.
15 września
Zarząd Główny PTTK zatwierdza regulamin GOPR PTTK, a Zarząd TOPR pełni obowiązki Zarządu GOPR.
20-24 listopada
W Szczyrku odbył się kurs ratownictwa górskiego, na zakończenie kursu zebranie założycielskie Sekcji Terenowej GOPR - Beskidzkie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Siedzibą w Bielsku-Białej.
27 listopada - 1 grudnia
W Krynicy odbył się kurs ratownictwa górskiego, na zakończenie kursu zebranie założycielskie Sekcji terenowej GOPR - Krynickie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Krynicy.
10-14 grudnia
W schronisku 'Samotnia' odbył się kurs ratownictwa górskiego, na zakończenie zebranie założycielskie Sekcji Terenowej GOPR - Sudeckie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Jeleniej Górze.
21 grudnia
W Zakopanem Walne Zebranie Delegatów Sekcji Terenowych GOPR i TOPR wybiera Zarząd GOPR dając początek nowej strukturze organizacyjnej ratownictwa górskiego w Polsce.
11 kwietnia
Na Kasprowym Wierchu odbywają się I Zimowe Zawody - Próba Sprawności Ratowników Górskich z udziałem ratowników Tatrzańskiej Harskiej Służby jako obserwatorzy.
30 stycznia
Na zakończenie kursu ratownictwa górskiego w Rabce odbywa się zebranie założycielskie Sekcji Terenowej GOPR - Rabczańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Rabce.
17 kwietnia
Zarząd Główny PTTK zatwierdza nowy regulamin GOPR-PTTK, który w miejsce dotychczasowych sekcji terenowych powołuje grupy regionalne:
Grupę Beskidzką GOPR PTTK - z siedzibą w Bielsku-Białej,
Grupę Krynicką GOPR PTTK - z siedzibą w Krynicy,
Grupę Rabczańską GOPR PTTK - z siedzibą w Rabce,
Grupę Sudecką GOPR PTTK - z siedzibą w Jeleniej Górze,
Grupę Tatrzańską GOPR PTTK - z siedzibą w Zakopanem.
6 stycznia
Nawiązano pisemny kontakt z Międzynarodową Komisją Ratownictwa Alpejskiego w Pontresinie - Szwajcaria (IKAR-CISA).
12-13 październik
Udział przedstawicieli GOPR - Jerzy Hajdukiewicz, Tadeusz Pawłowski, Jerzy Usłupski - w zgromadzeniu IKAR w Baden-Zürich jako obserwatorzy.
5-7 sierpnia
Obchody 50-lecia zorganizowanego ratownictwa górskiego w Polsce, odsłonięcie pomnika 'Ratownikom Górskim' usytuowanego w pobliżu Domu Turysty PTTK w Zakopanem. W obchodach jubileuszowych wzięły udział delegacje ratownictwa górskiego z Austrii, Czechosłowacji, Francji, wschodnich Niemiec (NRD).
28 lutego
Pierwszy lot ratunkowy śmigłowca Zespołu Lotnictwa Sanitarnego w Katowicach, na wezwanie Grupy Beskidzkiej GOPR po dwoje turystów uległych zaczadzeniu w schronisku na Hali Rysianka.
21 września
Powołano do życia Grupę Bieszczadzką GOPR z siedzibą w Sanoku obejmującą swoją działalnością Bieszczady i część Beskidu Niskiego.
30 listopada
W schronisku PTTK na Turbaczu, nawiązując do międzywojennych obchodów 'Dnia Niebieskiego Krzyża' odbywających się w Zakopanem zorganizowano centralne uroczystości 'Dnia Ratownika', na które przybyły delegacje wszystkich grup regionalnych GOPR. Powrócono wtedy do tradycji składania przyrzeczenia przez ratowników.
9 maja
Dokonano zmiany w standardowej dotąd nomenklaturze służbowej, zastępując określenie 'kierownik' grupy GOPR nazwą 'naczelnik'.
29-31 październik
Walny zjazd delegatów GOPR podejmuje uchwałę o organizowaniu w grupach terenowych 'Dnia Ratownika' połączonego z przyrzeczeniem nowych członków.
Rozpoczęto montaż sieci radiołączności GOPR przez wykonanie radiotelefonów stacjonarnych 'Wawa' i radiotelefonów przenośnych 'Klimek' wykonanych wg. projektu inż. Wojciecha Nietykszy.
Przystapiono do realizacji budowy stacji centralnych grup regionalnych.
Reorganizacja struktur organizacyjnych GOPR, zatwierdzenie nowego regulaminu GOPR-PTTK przez Zarząd Główny PTTK 16 grudnia 1973 r.
W ramach obchodów jubileuszu 100-lecia zorganizowanej turystyki w Polsce GOPR otrzymał sztandar ufundowany przez Zarząd Główny PTTK oraz zakopiańskie władze administracyjne.
marzecŚmigłowiec ZLS w Krakowie rozpoczyna sezonowe stacjonowanie w Zakopanem.
19 września
W miejsce dotychczasowej Grupy Sudeckiej powołano Grupę Karkonoską z siedzibą w Jeleniej Górze, oraz Grupę Wałbrzysko-Kłodzką z siedzibą w Wałbrzychu.
GOPR występuje ze struktur organizacyjnych PTTK i decyzją Wydziału Spraw Wewnętrznych Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu z dnia 21 grudnia 1977 r. zarejestrowany jako samodzielne stowarzyszenie.
13-14 maja
I Zjazd Delegatów GOPR w Zakopanem jako samodzielnego stowarzyszenia.
6 września
Przekazanie do użytkowania centralnej stacji ratunkowej Grupy Karkonoskiej w Jeleniej Górze. Jest to pierwszy nowowybudowany tego typu obiekt w GOPR.
Ukazuje się 'Poradnik Ratownika GOPR' w IV tomach jako pierwszy w historii GOPR tego rodzaju podręcznik.
28 października
W 75. rocznicę zatwierdzenia pierwszego statutu TOPR uroczyście zostaje otwarta nowa siedziba Grupy Tatrzańskiej GOPR w Zakopanem.
Ratownicy z Grupy Tatrzańskiej GOPR podjęli decyzję o wystąpieniu ze struktur organizacyjnych GOPR, powołaniu własnego stowarzyszenia i powróceniu do dawnej historycznej nazwy TOPR.
21-22 listopada
Walny Zjazd Delegatów GOPR podjął uchwałę o włączeniu Jurajskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w strukturę organizacyjną GOPR jako Grupę Jurajską z siedzibą w Podlesicach.
16 grudnia
Zarząd Główny GOPR powołał Służbę Śniegowo-Lawinową GOPR w celu prognozowania i ostrzegania przed zagrożeniami śniegowo-lawinowymi.
Ukazało się następne wydawnictwo szkoleniowe GOPR 'Ratownictwo Górskie. Wybrane zagadnienia'.
1 kwietnia
Nadzór nad służbami ratownictwa górskiego przejmuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
21 września
Obchody jubileuszu 50-lecia GOPR w Krynicy z udziałem przedstawicieli władz państwowych RP, przedstawicieli zagranicznych służb ratownictwa górskiego IKAR-CISA. Wielu zasłużonych ratowników zostało uhonorowanych wysokimi odznaczeniami państwowymi.
Ukazała się monografia GOPR 'Na każde wezwanie' obrazująca działalność ratownictwa górskiego w Polsce.
2024-03-29
2024-03-15
2024-01-30
2023-01-12
2022-09-16
2021-04-01
autor