2015-10-29
Ratownicy przyjmujący zgłoszenie na pewno będą wypytywać o szczegóły dotyczące lokalizacji miejsca wypadku. Nie jest to przejaw 'biurokracji' lecz czynność niezbędna dla sprawnego i dokładnego dotarcia na miejsce wypadku.
W jaki sposób wzywać pomocy w górach?
Znakiem wzywania pomocy w górach, stosowanym w skali międzynarodowej, jest sygnał dźwiękowy lub świetlny nadawany 6 razy na minutę. Po tej serii następuje minuta przerwy. Gdy sygnał zostanie odebrany potwierdzamy go 3 razy na minutę metodę dźwiękową lub świetlną.
Ten sposób wzywania pomocy należy stosować w tych partiach górskich, z których będzie widoczny i słyszalny: Tatry, Babia Góra, Bieszczady, Karkonosze.W partiach zalesionych sygnały optyczne nie będą widoczne, a sygnały akustyczne mogą być tłumione przez drzewa.
Sygnałem wzywania pomocy dla pilota śmigłowca jest uniesienie rąk do góry zachowując sylwetkę litery Y (YES / TAK). Nigdy nie należy bez uzasadnionej przyczyny używać tego sygnału, ponieważ przelatujący śmigłowiec może lecieć do wypadku! W razie gdy pomoc jest nam niepotrzebna podnosimy prawą rękę do góry, a lewę trzymamy lekko pochyloną w dół. Sylwetka powinna przypominać literę N (NO / NIE)
- swoje wezwania pomocy kieruj w stronę prawdopodobnego przejścia szlaku, lub trasy;
- w razie usłyszenia głosów lub zauważenia świateł ponów wołanie o pomoc, lub sygnalizację świetlną;
- gdy jesteś w terenie eksponowanym postaraj się ulokować w miejscu dającym bezpieczne schronienie w trakcie oczekiwania na nadejście pomocy (np. na półce skalnej, osłoniętej przed spadającymi kamieniami);
- w przypadku gdy znajdujesz się na trasie narciarskiej lub szlaku poproś turystę lub narciarza o przekazanie informacji o wypadku ratownikowi GOPR lub osobie z obsługi schroniska, kolejki, wyciągu, żołnierzowi straży granicznej.
Może zdarzyć się tak, że podczas górskiej wędrówki usłyszysz wołanie o pomoc. Co w takim wypadku zrobić?
- postaraj się określić miejsce skąd dochodzi sygnał
- odnieś swoją pozycję do otoczenia, aby trafić lub wskazać to miejsce ponownie
- postaraj się zapamiętać możliwie dużo szczegółów dotyczących miejsca wypadku i w miarę możliwości samego poszkodowanego
- jeśli jest was kilkoro zostaw kogoś na miejscu wypadku z poszkodowanym i możliwie szybko wezwij pomoc
- zależnie od sytuacji zawiadom ratownika GOPR, osobę z obsługi schroniska, żołnierza Straży Granicznej lub pracownika kolejki, albo o zaistniałej sytuacji powiadom telefonicznie dyżurnego ratownika dzwoniąc na telefon alarmowy: 985 lub 601 100 300
2024-03-29
2024-03-15
2024-01-30
2023-01-12
2022-09-16
2021-04-01