II warsztaty ratownicze w centrum szkoleniowym Jamtal

2016-11-29

W dniach 14.03-18.03.2015 odbyły się drugie z trzech zaplanowanych warsztatów ratowniczych w ramach projektu „E-learning skutecznym narzędziem podnoszenia kompetencji ratowników górskich GOPR”.

Gospodarzami tych warsztatów byli tym razem partnerzy z austriackiej służby Bergrettung Tirol, z którymi udało się przygotować bardzo interesujący
i zróżnicowany program zimowy. Całość odbyła się w pięknym i szczególnym miejscu jakim jest Centrum Szkoleniowe Jamtal.

Służba austriacka słynąca z bardzo mocno na praktykę ukierunkowanego procesu szkolenia, warsztaty oparła na następujących filarach: ratownictwie lawinowym, zimowym ratownictwie ścianowym oraz zimowych środkach transportu osób poszkodowanych jak i bezpiecznemu poruszaniu się w terenie eksponowanym i lodowcowym. Sprzyjająca pogoda, choć niestety nie przez cały czas, pozwoliła na zrobienie kilku bardzo ciekawych przejść turowych, którym zawsze towarzyszyły zajęcia praktyczne.

Również i podczas tych warsztatów konsultowano treści zamieszczane na platformie i wspólnie zastanawiano się jak uczynić je bardziej dostępnym dla przyszłych kursantów. Obecność przedstawicieli AGH, naszego partnera strategicznego, zawsze w takich momentach okazuje się bardzo potrzebna.

Podczas warsztatów, Koledzy z Austrii informowali, że przygotowują się do złożenia swojej aplikacji w ramach programu Erasmus + właśnie na stworzenie podobnego narzędzia E-lerningowego jak GOPR czy Bergwacht. Ta informacja wszystkich ucieszyła, bo w przypadku uzyskania dofinansowania,oznacza to możliwość dalszej tak intensywnej współpracy zaangażowanych służb. Dla nas było to też dowodem jak istotne są takie projekty i spotkania.

Kolejne warsztaty odbędą się w maju 2016 r. w Szczawnicy i kończyć będą serię spotkań eksperckich w ramach tego projektu.

Poniżej zamieszczamy krótką fotorelacje z warsztatu w Berchtesgaden, zdjęcia wykonane przez Andrzeja Michalskiego i Janusza Rutkę: