Mercedes klasy X - Powołanie do trudnej służby

2019-01-02

Współpraca pomiędzy Mercedes Benz Van Polska a Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym trwająca już osiem lat, zaowocowała nowymi powołaniami. Wykorzystywane ostatnio przez ratowników SUVy serii GLC, zastąpione zostały pojazdami nowej klasy X. Pick-up Mercedesa wszedł do służby, dobrze przygotowany do najcięższych zadań.

Podczas skromnej, ale jakże ważnej, uroczystości w Podzamczu, u stóp zamku Ogrodzieniec, kluczyki do ośmiu Mercedesów klasy X odebrał naczelnik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Jacek Dębicki. Siedem pojazdów zasili grupy regionalne, jeden pracować będzie w zakopiańskiej centrali GOPR.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że możemy kontynuować współpracę z taka marką jak Mercedes – powiedział Jacek Dębicki. Wcześniej mieliśmy przyjemność użytkować modele GKL i GLC, teraz będziemy mieć do dyspozycji pojazdy jeszcze lepiej przystosowane do pracy w terenie, czyli klasę X. To samochód zdecydowanie terenowy, ale o poziomie komfortu auta osobowego. Jestem przekonany, że klasa X, dzięki między innymi napędowi na cztery koła, będzie doskonale spisywać się w trudnych warunkach górskich, zarówno latem jak i zimą, co umożliwi nam skuteczną pracę. Współpraca z Mercedes-Benz Vans to dla nas duża pomoc i wsparcie – zakończył naczelnik GOPR.

W ramach nowej umowy ratownicy GOPRu przez najbliższy rok użytkować będą samochody klasy X 250d 4MATIC, z czterocylindrowym silnikiem wysokoprężnym o mocy 190 koni mechanicznych. Wszystkie przekazane auta zgodne są z linią wyposażenia Progressive i posiadają między innymi 17-calowe felgi aluminiowe, a także system mocowania ładunku na trzech ścianach skrzyni oraz kompas w samościemniającym się lusterku wstecznym.

– Bardzo cieszę się, że klasa X rozpoczyna służbę w szeregach GOPR – mówił w trakcie uroczystości w Podzamczu dyrektor zarządzający Mercedes-Benz Vans Polska, Rene Achinger. – Jesteśmy dumni z tej współpracy, bo oprócz wysokiej jakości, bezpieczeństwo jest jednym z naszych priorytetów. Marka GOPR prezentuje w dziedzinie ratownictwa najwyższe standardy, więc jest to dla nas oczywisty partner. Każdy wypadek, czy to górski, czy drogowy, wymaga szybkiej reakcji odpowiednich służb. Przekazując klasę X mogę zagwarantować, że jest to pojazd który szybko i sprawnie pozwoli ratownikom dotrzeć w najtrudniejsze nawet miejsca, pomieści prawie cały potrzebny sprzęt, ale też zapewni odpowiedni poziom komfortu i bezpieczeństwa samym jego użytkownikom.

Mercedes klasy X to pierwszy pickup z gwiazdą na masce, który na światowych rynkach zadebiutował w 2017 roku. Mimo krótkiego stażu, model ten zyskał już uznanie klientów indywidualnych, jak też i instytucjonalnych, wymagających funkcjonalności, wytrzymałości i solidności. Dostępny jest w trzech poziomach wyposażenia: Pure, Progressive oraz Power, z wysokoprężnymi silnikami czterocylindrowymi oraz widlastą szóstką.

Jeśli zatem gdzieś w Polsce zobaczycie szybko jadącego Mercedesa klasy X z logotypami GOPR na nadwoziu, zróbcie mu miejsce: widocznie ratownicy spieszyć się będą na akcję, gdzie każda minuta oznacza walkę o zdrowi lub życie poszkodowanych osób.


Źródłem tekstu i zdjęć jest  portal interia.pl

Marek Wicher/Interia

Fot. Marek Wicher