Problem lawinowy: Mokry śnieg

2024-01-17

Mechanizm polega na pojawieniu się lub istotnemu zwiększeniu zawartości płynnej wody w pokrywie śnieżnej pod wpływem opadu deszczu lub operacji słonecznej.Co?

Charakterystyka

Problem jest związany z osłabieniem pokrywy pod wpływem obecności płynnej wody pochodzącej z topnienia lub opadu deszczu, która przenika pokrywę śnieżną.

Rodzaje lawin
i mechanizm wyzwolenia

  • Lawiny deskowe ze śniegu mokrego
  • Lawiny z luźnego mokrego śniegu
  • Głównie lawiny pochodzenia naturalnego (samoistne)
  • Osłabienie i przerwanie już istniejącej słabej warstwy lub wyzwolenie lawiny następuje w rejonie połączeń między warstwami gdzie następuje gromadzenie się wody
  • Deszcz stanowi dodatkowe obciążenie oddziaływujące na słabe warstwy
  • Utrata kohezji pomiędzy mokrymi cząsteczkami śniegu
  • Od kilku godzin do kilku dni
  • Możliwe gwałtowne pogorszenie stabilności pokrywy
  • Szczególnie istotny gdy płynna woda po raz pierwszy dostaje się w głąb pokrywy i śnieg ulega ogrzaniu do temperatury 0°C
  • Prawdopodobieństwo samoistnych, naturalnych lawin może się zwiększać wraz z przebiegiem dnia, w zależności od wystawy (jeżeli deszcz nie jest dominującym czynnikiem).

Gdzie?

Rozmieszczenie w terenie

Jeżeli głównym czynnikiem jest woda pochodząca z topniejącego śniegu, występowanie problemu jest często uzależnione od wystawy (nasłonecznienie) i wysokości (temperatura powietrza).

W przypadku deszczu problem dotyczy wszystkich wystaw (poniżej wysokości gdzie opad śniegu przechodzi w deszcz).

Umiejscowienie słabej warstwy
w pokrywie

W całej pokrywie. W przypadku lawin deskowych często w już istniejącej słabej warstwie.

Dlaczego?

Cechy wyzwolenia lawiny

Lawiny deskowe z mokrego śniegu:

Lawiny z luźnego, mokrego śniegu:

Kiedy?

Okres występowania


Co robić?

Identyfikacja problemu
w terenie

Problem mokrego śniegu jest zwykłe łatwy do zaobserwowania. Deszcz, możliwość tworzenia kul śnieżnych, pojawianie się „ślimaków” ze śniegu, małe lawiny/zsuwy deskowe lub lawiny/zsuwy luźnego, mokrego śniegu poprzedzają często pojawienie się naturalnych lawin mokrego śniegu. Głębokie zapadanie się (pieszo, a szczególnie na nartach) jest również oznaką zwiększonego namakania pokrywy.

Zalecenia dotyczące poruszania

Jeżeli mokra powierzchnia śniegu zamarza przez noc ze względu na brak chmur i niskie temperatury, tworząc mocną szreń, rankiem możemy się spodziewać korzystnych warunków. Jeżeli noc była ciepła, niebo zakryte chmurami problem istnieje już od rana. Zwykle opad deszczu na świeży śnieg powoduje niemal natychmiastowe pojawienie się problemu. Podstawową zasadą jest poruszanie się w wyznaczonych godzinach i dobre planowanie trasy. Należy wziąć pod uwagęznane tory lawinowe i lawiniska.