Komunikat o stanie zagrożenia lawinowego

Rejon

Karkonosze

Data i godzina ogłoszenia

2021-04-12 16:24:29

Ogłoszony stopień zagrożenia lawinowego

Zagrożenie lawinowe umiarkowane
(drugi stopień)

Tendencja
: Brak zmian
Brak zmian
Szczególnie niebezpieczna wystawa
Szczególnie niebezpieczna wystawa: Zagrożenie jednolite
Zagrożenie jednolite

Główne problemy lawinowe (mechanizmy powstawania zagrożenia):

Śnieg przetransportowany przez wiatr

Mechanizm jest związany z przenoszeniem śniegu przez wiatr, zarówno w czasie opadu jak i tylko śniegu już spadłego.

 

Opis panującej sytuacji

W najbliższych 24 h partiach szczytowych Karkonoszy prognozowane są spadki temperatur poniżej zera stopni /ochłodzenie / dodatkowo przy silnym wietrze wystąpią niewielkie przelotne opady śniegu. Zagrożenie lawinowe związane jest głównie z wiatrem który przetransportował znaczącą ilość śniegu z ostatnich i bieżących opadów, odkładając go na strony zawietrzne w formie depozytów (poduszki śniegowe). Ze względu na ciągle wiejący wiatr transport śniegu odbywa się cały czas. Śnieg zostaje odłożony przede wszystkim pod przełamaniami terenu (tam gdzie z płaskiego terenu stok robi się stromy) oraz w zagłębienia terenowe żleby, jary znajdujące się na zboczach Kotłów polodowcowych i niektóre stoki powyżej górnej granicy lasu. W tych miejscach możemy się spodziewać zwiększonego zagrożenia. Pokrywa śniegu starego jest głównie zbudowana z kryształów śniegu ziarnistego /zmetamorfizowanego /  na którym jest odłożony śnieg przewiany słabiej związany ze starym podłożem.

Spadek temperatury powietrza poniżej zera stopni powoduje w miejscach gdzie przy wcześniejszym ociepleniu pojawiła się płynna woda w śniegu/duża wilgotność zmrożenie pokrywy śniegowej oraz jej stabilizację. Wyzwolenie lawin jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym, istnieje też możliwość lawin samoistnych na niektórych stromych stokach na których zalega większa ilością wcześniej odłożonego śniegu.

W najbliższych 24 h w partiach szczytowych Karkonoszy prognozowany jest wiatr głównie z kierunków północnych w porywach dochodzących do 10-15 m/s , temperatury w partiach szczytowych Karkonoszy -5 stopni poniżej zera. Takie warunki prognozowane są na najbliższ dni. Warunki turystyczne trudne.

Informacje o zamkniętych szlakach na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Opis ogłoszonego stopnia zagrożenia wg skali

Stabilność pokrywy śnieżnej
Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach* jest związana umiarkowanie.

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny
Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym**, szczególnie na stromych stokach* wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin*** jest mało prawdopodobne.

Zalecenia dla ruchu osób

Częściowo niekorzystne warunki.

Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach*, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.


Komunikat ważny do ogłoszenia następnego, szacunkowo nie dłużej niż 24h.

Odpowiedzialna Grupa GOPR

Grupa Karkonoska

Osoba odpowiedzialna

Brzeziński Andrzej


Ostatnie komunikaty

3. Znaczny

2021-04-08

3. Znaczny

2021-04-09

2. Umiarkowany

2021-04-10

2. Umiarkowany

2021-04-11

2. Umiarkowany

2021-04-12