Zagrożenie lawinowe niskie
(pierwszy stopień)
![]() Śnieg przetransportowany przez wiatrMechanizm jest związany z przenoszeniem śniegu przez wiatr, zarówno w czasie opadu jak i tylko śniegu już spadłego. |
Stabilność pokrywy śnieżnej
Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna.
Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny
Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym** w nielicznych miejscach na bardzo stromych* lub ekstremalnych stokach*. Możliwe jest samoistne schodzenie małych*** i średnich lawin***.
Zalecenia dla ruchu osób
Na ogół dogodne warunki.
Należy zachować szczególną ostrożnośc na stokach bardzo stromych* lub ekstremalnych*.
Komunikat ważny do ogłoszenia następnego, szacunkowo nie dłużej niż 24h.
Odpowiedzialna Grupa GOPR
Grupa Karkonoska
Osoba odpowiedzialna
Sokołowski Andrzej
Ostatnie komunikaty
![]() 2021-01-19 |
![]() 2021-01-20 |
![]() 2021-01-21 |
![]() 2021-01-22 |
![]() 2021-01-23 |
Opis panującej sytuacji
Zagrożenie w niskim stopniu występuje przeważnie w najstromszych pojedynczych stokach/żlebach. Powyżej około 1150m n.p.m. wierzchnią warstwę stanowi lodoszreń, lecz w niektórych zagłębieniach gromadzą się na lodoszreni depozyty spójnego, przewianego śniegu. W niedzielę spadło ok. 5-10 cm śniegu, który kleił się do zmrożonego podłoża (bo temperatura przy opadzie wynosiła ok. -3 stopnie) Dodatkowo zaczęło wiać z kierunku południowego i ropoczął się nieznaczny transport śniegu na zawietrzne. Wyżej wymieniona sytuacja może spowodować w ciągu najbliższych 24h wzrost lokalnego zagrożenia lawinowego. Poniedziałek zapowiada się w miarę pogodny, zmieni się wiatr z kierunku południowego na północny, a przy tym spadnie temperatura powietrza do ok. -7 stopni w górnych partiach gór.
Informacje o zamkniętych szlakach na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.