Komunikat o stanie zagrożenia lawinowego

Rejon

Babia Góra

Data i godzina ogłoszenia

2021-01-24 17:58:04

Ogłoszony stopień zagrożenia lawinowego

Zagrożenie lawinowe umiarkowane
(drugi stopień)

Tendencja
: Brak zmian
Brak zmian
Szczególnie niebezpieczna wystawa
Szczególnie niebezpieczna wystawa: Pn.-Pn.Wsch.-Wsch.
Pn.-Pn.Wsch.-Wsch.
Powód: Działalność wiatru

Główne problemy lawinowe (mechanizmy powstawania zagrożenia):

Śnieg przetransportowany przez wiatr

Mechanizm jest związany z przenoszeniem śniegu przez wiatr, zarówno w czasie opadu jak i tylko śniegu już spadłego.

Przetrwała słaba warstwa

Mechanizm zagrożenia związany jest z istnieniem w starej pokrywie słabej warstwy zbudowanej zwykle z kryształów szronu wgłębnego, form kanciastych lub zasypanego szronu powierzchniowego.

Opis panującej sytuacji

Zagrożenie lawinowe występuje na stromych i bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia przewianego śniegu. Zagrożenie dotyczy głównie północnych stoków (żleby, kotły, zagłębienia terenowe), ale na całym obszarze należy zwrócić uwagę na mikrorzeźbę terenu. Ze względu na miejscową stabilizację pokrywy przez wystającą roślinność i kamienie nie należy się spodziewać lawin większych rozmiarów. W pokrywie śnieżnej można wyodrębnić dwie potencjalne słabe warstwy -  w śniegu z ostatnich opadów zgromadzonego miejscowo na pozostałościach  krupy śnieżnej, oraz w starym śniegu - kilkanaście centymetrów nad poziomem gruntu zbudowaną ze śniegu o formach kanciastych tzw. cukier. 

W starej pokrywie następuje powolna stabilizacja poszczególnych warstw, ale prognozowane opady oraz świeże depozyty powstałe podczas silnego wiatru z ostatnich dni nie sprzyjają spadkowi zagrożenia lawinowego. 

Pokrywa śnieżna w partiach szczytowych Babiej Góry ok 90 cm, w miejscach nawianych więcej. Na grzbiecie w miejscach wywianych oraz w niższych partiach oblodzenie, szlaki częściowo nieprzetarte. Należy zwrócić także uwagę na tworzące się duże nawisy w części grzbietu.

Na Markowych Szczawinach 50 cm śniegu.

W nocy i jutro opady śniegu, prognozowany północno-zachodni wiatr ok 30 km/h, temperatura ok -10C w partiach szczytowych.

Opis ogłoszonego stopnia zagrożenia wg skali

Stabilność pokrywy śnieżnej
Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach* jest związana umiarkowanie.

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny
Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym**, szczególnie na stromych stokach* wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin*** jest mało prawdopodobne.

Zalecenia dla ruchu osób

Częściowo niekorzystne warunki.

Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach*, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.


Komunikat ważny do ogłoszenia następnego, szacunkowo nie dłużej niż 24h.

Odpowiedzialna Grupa GOPR

Grupa Beskidzka

Osoba odpowiedzialna

Kozina Tomasz


Ostatnie komunikaty

2. Umiarkowany

2021-01-19

2. Umiarkowany

2021-01-20

2. Umiarkowany

2021-01-21

2. Umiarkowany

2021-01-22

2. Umiarkowany

2021-01-23