Zagrożenie lawinowe niskie
(pierwszy stopień)
![]() Śnieg przetransportowany przez wiatrMechanizm jest związany z przenoszeniem śniegu przez wiatr, zarówno w czasie opadu jak i tylko śniegu już spadłego. |
Stabilność pokrywy śnieżnej
Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna.
Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny
Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym** w nielicznych miejscach na bardzo stromych* lub ekstremalnych stokach*. Możliwe jest samoistne schodzenie małych*** i średnich lawin***.
Zalecenia dla ruchu osób
Na ogół dogodne warunki.
Należy zachować szczególną ostrożnośc na stokach bardzo stromych* lub ekstremalnych*.
Komunikat ważny do ogłoszenia następnego, szacunkowo nie dłużej niż 24h.
Odpowiedzialna Grupa GOPR
Grupa Bieszczadzka
Osoba odpowiedzialna
Kawalec Arkadiusz
Ostatnie komunikaty
![]() 2023-01-24 |
![]() 2023-01-25 |
![]() 2023-01-26 |
![]() 2023-01-27 |
![]() 2023-01-28 |
Opis panującej sytuacji
Niewielkie zagrożenie lawinowe występuje lokalnie w miejscach odłożenia i uformowania znacznych depozytów śniegu na stromych stokach zawietrznych, głównie o wystawach północnych i północno-wschodnich. Uwagę należy zwrócić w przygrzbietowych partiach za przełamaniem terenu oraz w formacjach wklęsłych (leje, jary). Pokrywa zbudowana z kilkunastu warstw śniegu starego poprzedzielana grubymi warstwami lodoszreni pod którymi znajduje się śnieg o mniejszej stabilności. Miąższość kształtuje się od 15 cm w dolnych partiach do 50 cm w paśmie połonin, w miejscach nawianych do 90 cm. Na części obszaru pokrywa stabilizowana przez wysoką nieprzykrytą roślinność.
Jutrzejszy dzień pochmurny bez opadów śniegu, temperatura powietrza ok. - 9˚C, wiatr z kierunku północnego do 40 km/h. Na szlakach turystycznych oblodzenie.
Informacje o szlakach turystycznych na https://www.bdpn.pl